EATON A27CGE40B040 Definite Purpose Starter, 575 V, 40 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7DBE
EATON A27CGE40B040 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 208-240 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 40 A, 24-40 FLA
Item: BJ7DBEModel: A27CGE40B040Cross Ref: 810VP2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Auxiliary Contact Form 1NO
Coil Voltage 208-240V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 13.27"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac Not Rated
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 20 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 6.67"
Locked Rotor Load 60A @ 575V
Max Current (ac) 40A
Maximum Overload Relay Current Setting (amps) 40A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting (amps) 24A
Model Starter
Mounting Hole Distance - Height 10.75"
Mounting Hole Distance - Width 6"
Mounting Style Bolt On, Surface
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 208-240V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 6.67"
Overall Height 13.27"
Overall Width 7.64"