EATON A27CGE30T024 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, 16-24 Fla | BJ7DAX
EATON A27CGE30T024 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 24 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A, 16-24 FLA
Item: BJ7DAXModel: A27CGE30T024Cross Ref: 810VN7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Auxiliary Contact Form 1NO
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 10.17"
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac Not Rated
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 15 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Length 5.81"
Locked Rotor Load 60A @ 575V
Max Current (ac) 30A
Maximum Overload Relay Current Setting (amps) 24A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting (amps) 16A
Model Starter
Mounting Hole Distance - Height 8"
Mounting Hole Distance - Width 4 1/2"
Mounting Style Bolt On, Surface
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.81"
Overall Height 10.17"
Overall Width 5.63"
Overload Protection Type Thermal
Overload Range 16-24A
Overload Relay 16-24 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Reversing Capability Non-reversing
Series A27 Series
Standards Csa, Ul Listed
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Thermal Units Required None (Includes Integrated Bimetallic Elements)
Type Non-Reversing
Width 5.63"