EATON A27CGE30A040 Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 24-40 Fla | BJ7DAL
EATON A27CGE30A040 Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 30 A, 24-40 FLA
Item: BJ7DALModel: A27CGE30A040Cross Ref: 810VN0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 30A
Auxiliary Contact Form 1NO
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120v Ac Not Rated
Horsepower @ Three Phase 15 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 15 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 15 hp
Hp @ Single Phase - 240v Ac Not Rated
Includes Auxiliary Contacts Yes
Locked Rotor Load 60A @ 575V
Max Current (ac) 30A
Maximum Overload Relay Current Setting (amps) 40A
Maximum Voltage Rating 600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting (amps) 24A
Model Starter
Mounting Hole Distance 8"
Mounting Hole Distance - Height 8"
Mounting Hole Distance - Width 4 1/2"
Mounting Hole Width 4 1/2"
Mounting Style Bolt On, Surface
Nema Enclosure Rating 1
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Number Of Auxillary Contacts 1
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.81"
Overall Height 10.17"
Overall Width 5.63"