EATON A27CGD15A016 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 10-16 Fla | BJ7CZK
EATON A27CGD15A016 Non-Reversing Purpose Starter, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 15 A Ifl, 10-16 FLA
Item: BJ7CZKModel: A27CGD15A016
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 10-16A
Overload Relay 10-16 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Width 5.63"