EATON A27CGD15A010 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, 6-10 Fla | BJ7CZQ
EATON A27CGD15A010 Non-Reversing Purpose Starter, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 15 A Ifl, 6-10 FLA
Item: BJ7CZQModel: A27CGD15A010
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Overload Range 6-10A
Overload Relay 6-10 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Type Non-Reversing
Width 5.63"