EATON A27CGD15A006 Definite Purpose Starter, 15 A, Coil 110-120 V, 50/60 Hz, 4-6 Fla, Common Control Wiring | BJ7CZE
EATON A27CGD15A006 Non-Reversing Purpose Starter, 110-120 V, 50/60 Hz, Common Wiring, 15 A Ifl, 4-6 FLA
Item: BJ7CZEModel: A27CGD15A006
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 15A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Model Starter
Overload Range 4-6A
Overload Relay 4-6 FLA
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Type Non-Reversing
Width 5.63"