EATON A25SGE50A Definite Purpose Starter, 50 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7CTZ
EATON A25SGE50A Non-Reversing Purpose Starter, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, Nema Type 1, 50 A Ifl
Item: BJ7CTZModel: A25SGE50A
Item Starter
Amps Rating 50A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 12 3/5"
Inductive Full Load 50A
Length 7.62"
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 6"