EATON A25SGE40D Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 550-600 V, 50/50 Hz, Separate Control Wiring | BJ7CTT
EATON A25SGE40D Non-Reversing Purpose Starter, 550-600 V 50/50 Hz, Separate Wiring, 40 A Ifl
Item: BJ7CTTModel: A25SGE40D
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 550-600V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50 Hz
Height 12 3/5"
Inductive Full Load 40A
Length 7.62"
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non-Reversing
Width 6"