EATON A25SGC30DA Definite Purpose Starter, 30 A, Coil: 550-600 V, 50/50 Hz, 1No, Separate Control Wiring | BJ7CRX
EATON A25SGC30DA Non-Reversing Purpose Starter, 550-600 V 50/50 Hz, 1No, Separate Wiring, 30 A Ifl
Item: BJ7CRXModel: A25SGC30DA
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 550-600V AC
Contact Configuration 1 NO
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50 Hz
Height 10.17"
Length 5.81"
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"