EATON A25SGC30A Definite Purpose Starter, 575 V, 30 A, Coil 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Control Wiring | BJ7CRU
EATON A25SGC30A Non-Reversing Purpose Starter, 575 V, 110-120 V, 50/60 Hz, Separate Wiring, 30 A Ifls, A25
Item: BJ7CRUModel: A25SGC30A
Item Starter
Amps Rating 30A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Separate Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Length 5.81"
Terminals Screw/Pressure Plate
Type Non-Reversing
Width 5.63"