EATON A25CGE40A Definite Purpose Starter, 40 A, Coil: 110-120 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7CNB 5PZY3
EATON A25CGE40A Definite Purpose Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, 40 A, 120 VAC Coil
Item: BJ7CNBModel: A25CGE40ACross Ref: 5PZY3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 40A
Coil Voltage 110-120V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 12 3/5"
Inductive Full Load 40A
Length 7.62"
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 3
Terminals Box Lugs (Posidrive Setscrew)
Type Non Reversing
Width 6"