EATON A25CGD25T Definite Purpose Starter, 25 A, Coil: 24 V, 50/60 Hz, Common Control Wiring | BJ7CMY
EATON A25CGD25T Non-Reversing Purpose Starter, 24 V, 50/60 Hz, Common Wiring, Nema Type 1, 25 A Ifl
Item: BJ7CMYModel: A25CGD25T
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Starter
Amps Rating 25A
Coil Voltage 24V AC
Control Characteristics Common Control
Frequency 50/60 Hz
Height 7.38"
Inductive Full Load 25A
Length 5.81"
Model Starter
Nema Enclosure Rating NEMA 1
Phase 3
Product Name Eaton definite purpose starter
Terminals Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Type Non-Reversing
Width 5.63"