EATON 600TPCSR431 Autovar 600Witched Capacitor Banks, 720A, 480V, Three-Phase, 600 Kvar, Floor-Mounted | BJ6ULQ
EATON 600TPCSR431 Low Voltage Round Capacitor Bank, 600 KVA Power Rating, 480 VAC, 720A, 12 Ga Steel
Item: BJ6ULQModel: 600TPCSR431
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Bank
Amperage Rating 720A
Depth 26 1/4"
Enclosure Type Single Door Enclosure Unit
Frame Size Frame L
Height 78"
Kvar Rating 600 k var
Mounting Floor
Number Of Step 12
Options Optional Molded-case Circuit Breaker Rated 65 KAIC at 480V And 600V, Optional Digital Metering-IQ 250
Phase 3
Type AUTOVAR 600
Voltage Rating 480V