EATON 3MFS400RBC Main Fusible Switch, 400A, Copper, Nema 3R, Underground, Class T, 100 Kaic, Four-Wire | BJ6NUU
EATON 3MFS400RBC Main Fusible Switch, 400A, Copper, Underground, 100 Kaic, 3-Phase, 120/208V
Item: BJ6NUUModel: 3MFS400RBC
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Fusible Switch
Amps 400A
Bus Material Copper
Cord Size 750,300 kcmil
Feed Type Bottom
Fuse Clip Type Class T
Interrupt Rating 100 kAIC
Length 22.54"
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Number Of Wires 4
Phase 3
Product Height 47.7"
Product Name Eaton Main Fusible Switch
Product Width 16 16/25"
Used With Barrier Kits Available 400A-800A Fusible Switches, Bottom Feed-3MFSBBK, Top Feed-3MFSTB