EATON 27X63PMURF Lv Unipak Capacitor Bank, Unipak, Low Voltage Fixed Capacitor Banks, 27A, 600V | BJ6JRG
EATON 27X63PMURF Three-Phase Low Voltage Fixed Capacitor Bank, 27.5 KVAR Power Rating, 600 VAC, 27A, Steel
Item: BJ6JRGModel: 27X63PMURF
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Bank
Amperage Rating 27A
Depth 11.054"
Enclosure Finish Durable Powder Coated
Enclosure Material Steel
Enclosure Material Thickness 14 ga.
Frame Size Frame B1
Height 25.3"
Indicators Red, Neon Blown-fuse Indicating Lights Are Protected By Transparent Weatherproof Guard
Kvar Rating 27.5 k var
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 3R
Notes Multiply The 240V K Var Rating By 0.75 To Calculate The K Var Value at 208V.
Phase 3
Protection Type Three Fuses, Three Lights
Type UNIPAK
Voltage Rating 600V
Width 10.1"