EATON 1MFS800RB Main Fusible Switch, 800A, Aluminum, Nema 3R, Underground, Class T, Class L, 100 Kaic | BJ6FTJ
EATON 1MFS800RB Main Fusible Switch, 800A, Aluminum, 100 Kaic, Three-Wire, 1-Phase, 120/240V
Item: BJ6FTJModel: 1MFS800RB
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Fusible Switch
Amps 800A
Bus Material Aluminum
Cord Size #3/0 AWG to 750 kcmil
Feed Type Bottom
Fuse Clip Type Class T, Class L
Interrupt Rating 100 kAIC
Length 17.09"
Nema Enclosure Rating NEMA 3R
Number Of Wires 3
Phase 1
Product Height 47.7"
Product Name Eaton Main Fusible Switch
Product Width 20.17"
Used With Barrier Kits Available 400A-800A Fusible Switches, Bottom Feed-3MFSBBK, Top Feed-3MFSTB