EATON 1450BS2250 Photoelectric Sensor, Distance 30 Feet, 250 mA Max Dc, 250 mA At 30 VDC, 10-30 VDC
Item: BJ6CLAModel: 1450BS2250
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 250 MA at 30V DC
Cord Length 72 ft.
Enclosure Lens Material Nylon
Enclosure Material Noryl
Height 0.1"
Input Voltage 10-30V DC
Led Indicator Output Status, Red
Length 1 16/25"
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 250 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4
Operating Mode Non Polarized Retroreflective
Operating Temperature - Min -40°F
Product Name Eaton 50 Series Photoelectric Sensor
Protection Type Reverse Polarity
Sensor Type Retroreflective
Switch Type Photoelectric
Width 1.83"