EATON 1250B-6517 Photoelectric Sensor, Distance 100 Feet, 250 mA Max Dc, 250 mA At 30 VDC, 10-30 VDC
Item: BJ6BBJModel: 1250B-6517
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 250 MA at 30V DC
Cord Length 72 ft.
Enclosure Lens Material Nylon
Enclosure Material Noryl
Height 3.19"
Input Voltage 10-30V DC
Led Indicator Output Status, Red
Length 1 16/25"
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 250 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4
Operating Mode Thru Beam
Operating Temperature - Min -22°F
Product Name Eaton 50 Series Photoelectric Sensor
Protection Type Reverse Polarity
Sensor Type Through Beam
Switch Type Photoelectric
Width 1.83"