EATON 13106AF1017 Photoelectric Sensor, Distance 8 Inch, 100 mA Pnp, 100 mA Pnp, 250 mA Npn At 10-30 VDC
Item: BJ6BRRModel: 13106AF1017
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 100 MA PNP, 250 MA NPN at 10-30V DC
Cord Length 120 ft.
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Structural Polyurethane Foam
Height 2 1/5"
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Output Status, Red
Length 0.47"
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 100 mA, 250 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Operating Mode Diffuse Reflective
Operating Temperature - Min -40°F
Product Name Eaton Comet 18mm Tubular Photoelectric Sensor
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Sensor Type Diffuse Reflective
Switch Type Photoelectric
Width 0.71"