EATON 1250E-6537 Photoelectric Sensor, 200 Feet, 250 mA Max Dc, 250 mA At 40 VDC, 10-40 VDC
Item: BJ6BCDModel: 1250E-6537
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Cable Sheath Material PVC
Connection 4-pin M12 Pigtail Connector
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 250 MA at 40V DC
Cord Length 6 ft.
Enclosure Material Fiberglass Reinforced Plastic
Height 3.46"
Input Voltage 10-40V DC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Marginal Gain, Red Power On, Yellow Output Status, Green
Length 1.91"
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 250 mA
Operating Mode Thru Beam
Operating Temperature - Min -13°F
Product Name Eaton Enhanced 50 Photoelectric Sensor
Protection Type Reverse Polarity And Short Circuit Protected
Sensor Type Through Beam
Switch Type Photoelectric
Width 1.81"