EATON 10250T828RD2A Illuminated Push Button, 30 mm, Metallic, Extended Profile
Item: BJ4YGJModel: 10250T828RD2ACross Ref: 31HL07
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Action Momentary
Actuator Color Red
Actuator Material Plastic
Actuator Type Extended
Application Pushbutton
Bezel Chrome
Bezel Material Zinc Die Cast
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contact Form 1NO/1NC
Dc Contact Rating 2.5A @ 250V
Features Drainage Holes, Factory Sealed, Grounding Nibs
Hazardous Location Specification Class I, Div 2, Group B, C, D
Head Material Metal
Head/lens Color Red
Height 4"
Illumination Illuminated
Ip Rating IP65
Lamp Bulb Type LED
Lamp Module Type Full Voltage
Lamp Voltage - Maximum 6V AC/DC
Legend Blank
Length 6"
Light Unit Voltage 6V AC/DC
Max. Lamp Voltage 120V AC
Mechanical Operating Durability 1 x 10^7
Min. Lamp Voltage 120V AC
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Mode Momentary
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum 32°F
Operator Illumination Illuminated
Operator Material Metal
Overall Depth 6"
Overall Height 4"
Overall Width 4"
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm
Product Type Push Button Operators
Push Button Style Extended
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Resistance Properties Oil And Grease Resistant
Series 10250T Series
Special Features 10250T Series
Terminal Connection Screw Clamp
Type 30.5 mm, Class I Division 2
Width 4"