EATON 10250T711B Hazardous Location Push Button with Contacts, Black, 30 mm Size, 2 NO/2 NC, Metal, Metal
Item: BJ4XPXModel: 10250T711BCross Ref: 31HK82
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Action Momentary
Actuator Color Black
Actuator Material Plastic
Actuator Type Mushroom
Bezel Chrome
Bezel Material Zinc Die Cast
Bus Material Zinc Die Cast
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Contact Form 2NO/2NC
Dc Contact Rating 2.5A @ 250V
Diameter 2 1/2"
Features Drainage Holes, Factory Sealed, Grounding Nibs
Hazardous Location Specification Class I, Div 2, Group B, C, D
Head Material Metal
Head/lens Color Black
Height 1"
Illumination Non-Illuminated
Ip Rating IP65
Legend Blank
Length 1"
Mechanical Operating Durability 1 x 10^7
Mushroom Head Diameter 65 mm
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Mode Momentary
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum 32°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Metal
Overall Depth 1"
Overall Height 1"
Overall Width 1"
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm
Product Type Push Button Operators
Push Button Style Mushroom Head
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Resistance Properties Oil And Grease Resistant
Series 10250T Series
Size 40 mm
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Terminal Connection Screw Clamp
Type Pushbutton
Width 1"