EATON 10250T707B Non-Illuminated Pushbutton, Heavy Duty, Assembled, 30.5 mm, 2NO-2NC Contact, Black
Item: BJ4XNWModel: 10250T707BCross Ref: 31HK58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Action Momentary
Actuator Color Black
Actuator Material Plastic
Bezel Chrome
Bezel Material Zinc Die Cast
Contact Configuration 2 NO, 2 NC
Contact Form 2NO/2NC
Dc Contact Rating 2.5A @ 250V
Features Drainage Holes, Factory Sealed, Grounding Nibs
Hazardous Location Specification Class I, Div 2, Group B, C, D
Head Material Metal
Head/lens Color Black
Height 2 1/2"
Illumination Non-Illuminated
Ip Rating IP65
Legend Blank
Length 3 1/2"
Mechanical Operating Durability 1 x 10^7
Mounting Type Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Mode Momentary
Operating Temperature - Maximum 140°F
Operating Temperature - Minimum 32°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Metal
Overall Depth 3.5"
Overall Height 2 1/2"
Overall Width 2 1/2"
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm