EATON 10250T30B Pushbutton, Class I Division 2, Black | BJ4VHD 39P526
EATON 10250T30B Non-Illuminated Push Button, 30 mm Size, Momentary Push, Black
Item: BJ4VHDModel: 10250T30BCross Ref: 39P526
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Ac Contact Rating 10A @ 600V
Action Momentary
Actuator Color Black
Actuator Material Plastic
Bezel Chrome
Bezel Material Chrome Plated Zinc Die Cast
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Contact Form 1NO/1NC
Dc Contact Rating 5A @ 250V
Display Qty 1
Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Head Material Metal
Head/lens Color Black
Height 3 1/5"
Illumination Non-Illuminated
Ip Rating IP65
Length 2.1"
Mechanical Operating Durability 1 x 10^7
Mounting Type Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Number Of Indicator Lights 0
Number Of Operators 1
Operating Mode Momentary
Operating Temperature - Maximum 150°F
Operating Temperature - Minimum 1°F
Operator Illumination Non Illuminated
Operator Material Metal
Operator Voltage Rating - Maximum 120V AC/DC
Overall Depth 2.1"
Overall Height 3 1/5"
Overall Width 2.1"
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm
Product Type Push Button Operators
Push Button Style Flush
Resistance Properties Oil And Grease Resistant, Watertight
Series 10250T Series
Size 30.5 mm
Standards Ce, Csa, Ul Listed
Terminal Connection Screw Clamp
Type Class I Division 2
Width 2.1"