DORIAN E10S-SVUCR-2 Boring Bar Right-Hand 0.844 In
Item: AD4LRLModel: E10S-SVUCR-2Cross Ref: 41T565
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Boring Bar
Ansi Code E10S-SVUCR-2
Center To Cutting Tip 1/2"
Compatible Hardware T-8 Torx Key, TS-25.45-8M2 Insert Torx Screw
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Boring
Cutting Direction Right Hand
Features Surface Finish Compared To Steel Boring Bars
Inscribed Circle 1/4"
Insert Angle 35° , Diamond
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Inscribed Circle 1/4"
Insert Screw TS-25.45-6M2
Insert Size 22
Insert Style VC
Insert Thickness 1/8"
Iso Number E10S-SVUCR-2
Lead Angle 10°
Material Carbide
Max. Depth 3 3/4"
Min. Bore 0.844"
Min. Bore Dia. 0.844"
Mounting Style Screw Lock
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Overall Length 10"