DORAN 43100/12-C14 Bench Scale, 100 lb Wt Capacity, 12 Inch Weighing Surface Dp | CP3TXJ 401Z90
DORAN 43100/12-C14 Bench Scale, 100 lb Wt Capacity, 12 Inch Weighing Surface Dp
Item: CP3TXJModel: 43100/12-C14Cross Ref: 401Z90
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bench Scale
Accuracy -0.02 lbs. to +0.02 lbs.
Application IP69K Washdown Scale
Application Modes Check Weighing
Basic Power Source Electric
Batteries Included No
Battery Requirements No
Bench Scale Type Washdown Checkweigher
Body Material Stainless Steel
Cable Length 6 ft.
Calibration Certificate No Certificate
Color Silver
Cord Length 6 ft.
Digital/mechanical Digital
Display Character Height 3/4"
Display Type LED
Includes 14" Stainless Column
Interface (2) RS232
Number Of Display Characters 6
Overall Depth 16 1/2"
Overall Height 17"
Overall Width 12"
Plug Type Three Prong
Product Type Bench Scale
Scale Application IP69K Washdown Scale
Scale Display LED
Scale Features Three Or Five Band Checkweighing
Scale Functions Check Weighing
Scale Graduations 10g, 0.02 lbs.
Scale Item Platform Bench Scale With Remote Indicator
Scale Type Bench
Scale Use Location Production
Voltage 100-240V AC
Washdown Yes
Weighing Surface Depth 12"
Weighing Surface Height 3"
Weighing Surface Material Stainless Steel
Weighing Surface Width 12"