DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-316SS26-450X Cable Tie 26 Inch Silver - Pack Of 10 | AA6TYV 14X925
DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-316SS26-450X Cable Tie 26 Inch Silver
Item: AA6TYVModel: DC-316SS26-450XCross Ref: 14X925
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cable Tie
Actual Length 26"
Basic Material - Cable Tie Metal
Cable Tie Duty Extra Heavy Duty
Cable Tie Style Standard
Color Silver
Duty Extra Heavy Duty
Flame Retardant Yes
Grade Grade 316
Indoor/outdoor Indoor/Outdoor
Length 26"
Locking Style Ball Lock
Material Stainless Steel
Max. Bundle Dia. 8"
Metal Detectable Yes
Nominal Length 26"
Nominal Max. Bundle Dia. 8"
Number Of Straps 1
Outdoor Use Yes
Plenum Rated No
Recommended Tool DC-CTG-6
Temp. Range 0°F to +1000°F
Tensile Strength 450 lbs.
Thickness 0.01"