DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-316SS24-800L Cable Tie 24 Inch Silver - Pack Of 50 | AA6TYY 14X928
DOLPHIN COMPONENTS CORP DC-316SS24-800L Cable Tie 24 Inch Silver
Item: AA6TYYModel: DC-316SS24-800LCross Ref: 14X928
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cable Tie
Actual Length 24"
Basic Material Metal
Basic Material - Cable Tie Metal
Cable Tie Duty Extra Heavy Duty
Cable Tie Style Standard
Color Silver
Duty Extra Heavy Duty
Flame Retardant Yes
Grade Grade 316
Indoor/outdoor Indoor/Outdoor
Length 24"
Locking Style Ball Lock
Material Stainless Steel
Max. Bundle Dia. 6"
Metal Detectable Yes
Nominal Length 24"
Nominal Max. Bundle Dia. 6"
Number Of Straps 1
Outdoor Use Yes
Plenum Rated No
Recommended Tool DC-CTG-6
Temp. Range 0°F to +1000°F
Tensile Strength 800 lbs.
Thickness 0.01"
Ul Type 2
Width 0.62"