BALDOR / DODGE 23S60LWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Friday, Apr 10
€1,492.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4/5 hp |
| Hp Rating Output | 0.51 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 60 |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1111 lbs.-in. |
| Ratio | 60:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 6/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- GATES 710151015 Hose Coupling, 0.374 Inch I.D, 2.76 Inch Length, 1.657 Inch Cutoff Size
- REGAL 008169AS33 Spiral Point Tap, #6-40 Size, H1 Limit, 2 Flutes, Plug With Nitride
- CLE-LINE C34169 Cobalt Annular Cutter, 2 Inch Dia, 2 Inch Max Cutting Dp, Pilot Pin Included, 2 Flats
- ELDON JAMES LSLR-CVU-R-QC Snap Lock Nut, Crystal, Rose
- GROVE GEAR EL8300524.23 EL-HM830-100-H_-56-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- VOLKEL 57858 Round Die, HSSE-VAP DIN 223, M 16 x 2.0 Size
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHHB80A 215724 Left Hand Helical Back Rake Boring Bar, Carbide Altin, 0.08 x 1/2 x 1/8 Shank Dia
- RULAND MANUFACTURING LVO-OF-MCL-20-F Quick Clamping Shaft Collar, 20 mm Bore Dia, Round, Carbon Steel, Orange



