BALDOR / DODGE 23S50L TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,331.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 50 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/20 hp |
| Hp Rating Output | 33/50 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1182 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 82245B7 Ball Valve, Size 1 Inch Bronze, Size 6 Inch Male Extensions
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSC-QIC122YL Heavy-Duty Bin Cabinet, Interlocking Drawer Storage, 48 Inch W x 24 Inch D x 78 Inch H
- EATON M22M-DR-B Push Button Operator, 22 mm Size, Maintained Push, Blue, Flush Button
- LITTELFUSE BLF005 Fuse, 5A, 250V AC, 1-1/2 Inch Length x 13/32 Inch Dia.
- GEARENCH SCTL614H-KIT
- BALDOR MOTOR CDPWD3585 Washdown Duty Motor, 180V DC, 1750 RPM, 2 hp, TEFC, 145TC Frame
- GATES 3L210K Standard V-Belt, 21 Inch Outside Length
- MASTERDRIVES 5LK250 Kevlar V Belt, 5L Section
Explore More
- KEYSHAFT
- Snubber Hose
- Structural and Spud Wrenches
- Insulation Boards
- ORP Meters
- Knockout Bushings
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- LAMP ESR10 Series Full Extension Drawer Slides
- YELLOW JACKET SealRight Quick Couplers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- ARCH CUTTING TOOLS VNGA Series, Diamond Carbide Inserts
- ZURN Roof Drain Domes
- SMC VALVES Vqz200 Series Valve
- PARKER 68VL Series Vibra-Lok Male Connectors
- YOUNG BROS. STAMP WORKS Reversed Combination Stamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S50L TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,331.76 /unit


