BALDOR / DODGE 23S40H TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Thursday, Apr 9
€1,797.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.11 hp |
| Hp Rating Output | 0.83 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 40 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1193 lbs.-in. |
| Ratio | 40:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.73 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JCD18224
- SPEARS VALVES 884-130 Nipple, Threaded Both End, Schedule 80, 1 Inch x 13 Size, PVC
- GRAINGER BULK-PS-CAC-539 Rectangle Stock, 0.125 Inch Thick, 6 Inch Width X 24 Inch Length, Clear
- MAIN FILTER INC. MF0616562 939109Q Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 5.31 Inch Height
- FABORY U39798.037.0200 Clevis Pin, Head, 3/8 In Pin Dia., 2 In Lg., Free Cutting Steel, W/O Pin
- GRAINGER G15-.25F-48X48 Sheet Stock 48 Inch Width 48 Inch Length 0.250 Inch Thick
- LENOX TOOLS 39630D2B51580 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 62-1/4 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- APOLLO VALVES WD14505BE12 Butterfly Valve, Wafer, 5 Inch Size, Ductile Iron/Aluminium Bronze
Explore More
- KEYSHAFT
- Tarp Accessories
- Process Thermometer Temperature Probes
- Dock Shelters
- Pallet Cushions
- Shaft And Step Plate Adapters
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- DESTACO 602 Series Straight Line Action Clamps
- VIEGA PROPRESS Coupling no stop, Press x Press
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- APPROVED VENDOR Shelf Liner
- SOUTHWIRE COMPANY Titan Series Liquidtight Flexible Metal Conduit
- KERN AND SOHN OZB-IR Series Ring Illuminations
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S40H TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,797.54 /unit


