BALDOR / DODGE 23S15R TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Wednesday, Apr 15
€1,331.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 15 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.57 hp |
| Hp Rating Output | 2 11/50 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Style | Right |
| Output Type | Right Solid B |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1199 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Right Solid B |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 3/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- PIP 5500 Welding Protection Gloves, 7.5 x 5.5 Inch Size, Gray, Each
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIB2402D-N4 Enclosed Pre-Wired Relay, With 208 - 277 VAC Coil, DPDT, NEMA Housing, 20 A
- BISHOP-WISECARVER UTTRA1-1120 Linear Guide Track, Aluminum, Open Channel, Size 1, 1120 mm Size
- EATON C0300E3A Industrial Control Transformer, Type Mte, Pv 208/277V, Sv 120V, 300 Va
- VULCAN HART 00-355047-00002 Restrictorblwr Mt
- GROVE GEAR EL8525038.00 Reducer, Solid Input Shaft Solid Output Shaft Right Worm
- VIEGA PROPRESS 79595 Tee, Bronze, Press-Fit x Press-Fit x FPT, 3/4 Inch x 3/4 Inch Size Copper Tube Size
- EATON 259-2025-4-4 Female Pipe
Explore More
- KEYSHAFT
- Lockout Padlocks
- Boltless Shelving
- Ductless Split Systems A/C and Heat Pumps
- Shrink Wrap Films
- Slot Mount Standoffs
- DESTACO 8021, 8071 Series Pneumatic Toggle Clamps
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- SPEEDAIRE Double Acting ISO Mini Air Cylinder, ISO MX0 Mount, 63mm Bore Diameter
- PALMGREN Economy Floor Model Drill Presses
- BALDOR / DODGE Split Taper Bushings, Type G
- CARRIER Compressors
- ANSELL Mechanics Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S15R TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,331.76 /unit


