BALDOR / DODGE 23S15L TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,331.76 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 15 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.57 hp |
| Hp Rating Output | 2 11/50 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Style | Left |
| Output Type | Left Solid A |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1199 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Solid A |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 3/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0414644 HP21L82MB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- DIXON MFC30604 Multiport Needle Valve, 1/2 FNPT Port, 6000 PSI At 200 Deg. F
- LITTLE GIANT SC2-2448-NC Ventilated Welded Storage Locker Gray
- OSG 422-1250 Square End Mill, 2 Flutes, 1/8 Inch Milling Dia., 1 1/2 Inch Overall Length
- MAIN FILTER INC. MF0065015 RMR444L20B Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 20 Micron Rating, Viton Seal, 7.08 Inch Height
- HAYWARD SB4P100T
- CASH VALVE GT11310345A1 Bottom Plug, 1 Size
- TITAN FASTENERS AGM518CX8
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin Rail Systems
- Dial Calipers
- Refrigerant Scales
- Unit Heater Motors
- DWYER INSTRUMENTS DH3 Series Digihelic Differential Pressure Controllers
- KRYTOX 240AC Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- KRYTOX GPL 217 Series Extreme Pressure Grade Grease
- JOHN GUEST Two Way Dividers, Acetal Gray
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- AME INTERNATIONAL Stems
- VERMONT GAGE Minus Black Guard Class Zz Standard Pin Gages, Inch Cabinet
- LINCOLN ELECTRIC Gouge Shields
- 3M Fire Barrier Cast-In Devices for Plastic Pipes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S15L TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
€1,331.76 /unit


