BALDOR / DODGE 23S10HAWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,958.74 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 3 21/50 hp |
| Hp Rating Output | 3.07 hp |
| Input Style | Separate |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft | Hollow Alternate |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 1106 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 4 2/5 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- MACROMATIC TCF2D250 Pump Seal Failure Relay, 1K-250K Ohms, 120VAC, 7A SPDT
- GRAINGER ZUSA-FRS-107 Silicone Roll, Flame-Resistant, 36 x 10 Ft, 3/8 Inch Thickness, Blue, Closed Cell, Plain
- MAIN FILTER INC. MF0094269 923535 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 9.76 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0262241 FC7203F025BS Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.59 Inch Height
- HOFFMAN PVCM167 10973 Vertical Cable Manager For Cabinets, 1600 x 700mm Size, Black, Steel
- BRADY THT-18-422-3 14943 Precut Label Roll, 1 x 3 Inch, Polyester, White, 3000 Label per Roll, -40 to 212 Deg F
- O.C. WHITE COMPANY LED-SD18-30-120V Spot Light, Led, Gooseneck, 18 Inch Arm Reach, 2, 750 Lm Max Brightness, 5000K, 18 W
- GRAINGER 3F.1.88X.75-12 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.188 Inch Thick, 3/4 Inch X 12 Inch Size, Cold Finished
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatically Actuated Diaphragm Valves
- Water Purification Systems
- Threading Tools
- Hole Plugs
- Structural Washers
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- KRYTOX 240AA Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Four Pour Spout Beakers
- PARKER Union Elbows
- BLUCHER Sweep Closet Bend, 90 Degrees
- UNISTRUT Flat Splice Plate
- HOFFMAN Floor Stand Kits
- IFM Flat Cable
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S10HAWP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,958.74 /unit



