BALDOR / DODGE 23S07LR TIGEAR-2 Right Angle Reducer
Get it by Friday, Apr 10
€1,518.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 7 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4 9/50 hp |
| Hp Rating Output | 3 17/20 hp |
| Input Style | Separate, Solid Input Shaft |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Style | Left, Right |
| Output Type | Double Solid |
| Overhung Load | 1520 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1026 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Input | 7/8" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Input | 1.17" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 5 16/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | input style | output style | ratio | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23S05H | 1.438" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S05L | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S05R | 1 1/4" | 5 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 5:1 | Right Solid B | - | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S07H | 1.438" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S07R | 1 1/4" | 7 | Separate, Solid Input Shaft | Right | 7:1 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,331.76 | |
![]() |
23S10H | 1.438" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Hollow Bore | 10:1 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23S10L | 1 1/4" | 10 | Separate, Solid Input Shaft | Left | 10:1 | Left Solid A | - | - | €1,331.76 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0393330 PLWA7185B Hydraulic Filter, Cellulose/Water Removal, 5 Micron, Buna Seal, 17.99 Inch Height
- APPLETON ELECTRIC A44123 High/Low Legend Plate
- AIGNEP 2030-1/2-3/4 Reducing Nipple With Center Hex, 1/2 BSPP x 3/4 BSPP
- FABORY U51428.025.0150 Spring Pin, 0.258-0.264 Inch Dia. Range, 1/4 Inch Nominal Dia., 420 Grade
- BALDOR / DODGE 747852 AUX-36 Seal Assembly
- BOSTON GEAR 48103 Rod End Bearing Thread
- MILWAUKEE 48-22-4185 Fish Tape, 100 ft Length, 48-22-4185, 1/4 Inch, 1/4 Inch Width, Rewinding Tape
- TB WOODS FSH50-18-GR-SAE-FX Coupling Nut
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Air Circulator Accessories
- Cable Ties
- PVC and CPVC Pipe
- Sample Draw Pumps
- DESTACO 95030, 95040, 95050, 95060 Series Straight Line Action Clamp
- HELICOIL Spiral Point Plug Taps, UNC, 3B
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Mesh
- ANVIL 1122 Series Couplings, Right/Left, Galvanized
- LASCO Elbow Fittings
- WOODHEAD 130031 Series Cordset
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 2-12 Un
- SIEMENS HGG Series Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23S07LR TIGEAR-2 Right Angle Reducer
€1,518.26 /unit



