BALDOR / DODGE 23Q50L56LT TIGEAR-2 Reducer With low Temperature Lube
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,446.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 19/20 hp |
| Hp Rating Output | 33/50 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Low Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Left |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Standard |
| Rated Torque Output | 1182 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Left Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- KIPP K0108.2A42 Adjustable Lever 3/8-16 Internal 4.37 1.65 0 Degree
- VOLLRATH 47110 Utility Tong L 9 1/2 In
- PROTEKTIVE PAK 37155 Inplant Handler, 184 x 184 x 19 mm Cell Size
- BALDOR / DODGE L050X6MM Jaw Coupling Type L
- GRAINGER 300300363071 Bolt Clamps, 301 Stainless Steel Band, 3 5/8 Inch to 3 15/16 Inch Dia, SAE # 363
- NORTON ABRASIVES 66260195004 Diamond Truing And Dressing Tool, 1/2 Carat, 3/8 Inch Dia., 2 Inch Length
- PEER CHAIN 1195 Connecting Link, Al1044 Pitch
- PASS AND SEYMOUR 65W49DPLX Watertight Single Receptacle, 250V, Yellow
Explore More
- KEYSHAFT
- Push Brooms
- Cylindrical Roller Bearings
- Dust and Microfiber Cloths
- Electric Wall Mount Heaters
- Hole Cutters
- OIL SAFE Premium Pump Quick Connect Kits
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task General Purpose Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 125FCI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- OMRON 240VAC, Relay
- AIRMASTER FAN UPB Series Belt Drive Upblast Propeller Roof Ventilators
- LOVEJOY ES Series, Single Beam Set Screw Style Coupling Metric Bores
- GRAINGER Connector Fittings
- CLEVELAND VIBRATOR CO. Integral Filter Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q50L56LT TIGEAR-2 Reducer With low Temperature Lube
€1,446.09 /unit


