BALDOR / DODGE 23Q04R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,523.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | White |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 5 3/5 hp |
| Hp Rating Output | 5 11/50 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 4 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 5.46" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1063 lbf. |
| Paint Type | White Epoxy |
| Rated Torque Output | 752 lbs.-in. |
| Ratio | 4:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 7 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 21.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23Q05H14 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q05R56 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | 56 | Right Solid B | Green Finish | - | €1,362.70 | |
![]() |
23Q07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 140 | Hollow | Green Finish | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07H18 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 180 | Hollow | - | Hollow | €2,045.90 | |
![]() |
23Q07H56 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,797.54 | |
![]() |
23Q07L14 | 1 1/4" | 7 | Left | 7:1 | - | Left Solid A | Green Finish | - | €1,362.70 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND Y325-28 O Ring, Black
- HUBBELL-WIEGMANN SC080806G Metallic Enclosure Screw 6d x 8w x 8h Inch
- ARO 637401-CC Diaphragm Pump Repair Kit
- METRO 2172N-DSG-4 Wire Shelf 21 x 72 inch Smoked Glass
- REGAL 017232AS85 Hand Tap, 1/2-13 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Taper, Left Hand With TiCN Coating
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS PDB12LPBK
- PARKER 08047001
- VULCAN 1A2D5 Thermostat Cartridge
Explore More
- KEYSHAFT
- Defrost Timer Control
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Chain Tools
- Drain Cocks
- Tea Cup Pipe Carriers
- AMERIC Duct To Duct Connectors, 5.375 Inch Length
- DESTACO 351-M Series Pull Action Latch Clamps
- DAYTON IEC Combination Motor Starter
- TSUBAKI Sprocket 2.650 inch Outer
- FANTECH 5BDU Series Upblast Roof Fans
- FLOWLINE Echosonic II LU Series Ultrasonic Liquid Level Sensors
- LIFT-ALL Tuff-Edge III 1600 Slings, Type 3, Two Ply
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23Q04R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,523.90 /unit



