BALDOR / DODGE 23AZ40HA56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,253.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | Green |
| Finish | Silver Gray Epoxy |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.11 hp |
| Hp Rating Output | 0.83 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 40 |
| Output Shaft | Hollow Alternate |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Output Type | Hollow Alt |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 1193 lbs.-in. |
| Ratio | 40:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1 1/2" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 1.73 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 23.88 |
| Ship length (cm) | 28.45 |
| Ship width (cm) | 27.94 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ15H56 | 1.438" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- GATES 20GS-20FFORX Coupling
- TENNSCO QOH5-4812S Starter Shelving 87inh 48inw 12ind
- FABORY U39100.018.0150 Spring Pin, 3/16 In Nominal Dia., Steel, 0.194 In To 0.199 In Actual Dia. Rng, 1 1/2 In Lg.
- TENNSCO HDSL-3618 Shelf, 36 x 18 Inch Size, 950 Lb Load Capacity, Steel, 18 Ga Decking, Sand
- REGAL 008193AS94 Hand Tap, #8-32 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- EATON EMS02D5EBB Electronic Motor Starter, All-In-One Panel, 208V, 0.16 To 0.25 FLA
- SMC VALVES NCDME106-0400S Round Body Cylinder, 1 1/16 Inch Size, Single Acting Auto Switch
- WINTERS INSTRUMENTS PBC1237R1 4 Inch, Forged Brass Case, 1/2 Inch, Bottom, 30 Inch, Hg-0-60 Psi
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Jacks
- Pipe Insulation
- Oscillating Tool Accessories
- Turnout Gear Storage Racks
- Locking Flap Wheels
- HI TEMP Welding Curtain
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 13 mm Glass Culture Tubes
- APPROVED VENDOR Industrial Wire Shelving Chrome
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Air Cylinder Storage Racks
- MAGLINER Forks
- MORSE CUTTING TOOLS 1653 Series Chucking Reamers, Straight Shank, Right Hand Helix
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ40HA56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€3,253.96 /unit

