BALDOR / DODGE 23AZ07H18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Monday, Apr 13
€3,439.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 4 9/50 hp |
| Hp Rating Output | 3 17/20 hp |
| Input Flange | 180TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 180TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 9.53" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1520 lbf. |
| Rated Torque Output | 1026 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 5 16/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ15H56 | 1.438" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- SALSBURY INDUSTRIES 19035-10SRC Cell Phone Storage Locker, 29.25 x 18.75 x 5.75 Inch Size, 3 Door High
- EATON LS-S20A-RL Miniature Limit Switch, 415 VAC, 240 VDC, 6/3A, Side Rotary Actuator
- GRAINGER 200001432 Chain Sling, 10 ft Sling Length, 12000 lb Sling Capacity90 Deg, Unfinished
- SQUARE D 8536SCG3V01S Magnetic Motor Starter Nema 24v 3p 27a
- BOSTON GEAR H07850
- HOFFMAN LBSK 10075 Butt Splice Kit, Steel
- TSUBAKI H120BTL21 Sprocket
- AIGNEP N060204000000 Soft Start Valve, FRL2, NPTF 3/8
Explore More
- KEYSHAFT
- Speed Reducers and Gear Drives
- Duct Pressure Switches
- Screen Door Hardware
- Powder Actuated Tool Accessories
- Liquid Storage Tank Accessories
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- ANSELL 11-515 Hyflex High Visibility Cut Resistant Gloves
- MEMPHIS GLOVE Cow Grain Palm Split Leather Driver Work Gloves
- KRYTOX 240AZ Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- BRADY Pipe Marker, Boiler Feed
- METRO MetroMax iQ Standard Stem Caster, 5 Inch
- SALSBURY INDUSTRIES 4B Plus Horizontal Mailbox
- EATON Definite Purpose Auxiliary Contact Kits
- REGAL Metric Spiral Flute Taps, Bottom, HSS, Chrome
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ07H18WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€3,439.53 /unit


