BALDOR / DODGE 23AZ05R56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,556.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Center To End Of Shaft Distance | 5.14" |
| Color | Green |
| Frame Size | 56 |
| Gear Box | 23 |
| Gear Ratio | 5 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 5 1/4 hp |
| Hp Rating Output | 4.89 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Mfr. Series | Tigear II Series |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 5 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Right |
| Output Type | Right Solid B |
| Overhung Load | 1330 lbf. |
| Paint Type | Stainless Epoxy |
| Rated Torque Output | 881 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Shaft Dia. Output | 1 1/8" |
| Shaft Key (in.) | No |
| Shaft Length | No |
| Shaft Length Output | 2.18" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 6.61 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23AZ07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ10H56 | 1.438" | 10 | Hollow Bore | 10:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ15H56 | 1.438" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ20HA14 | 1 1/2" | 20 | Hollow Bore | 20:1 | Silver Gray Epoxy | 140 | Hollow Alt | Hollow Alternate | €3,253.96 | |
| 23AZ25H56 | 1.438" | 25 | Hollow Bore | 25:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 | |
| 23AZ30L56 | 1 1/4" | 30 | Left | 30:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Left Solid A | - | €2,556.68 | |
| 23AZ40H56 | 1.438" | 40 | Hollow Bore | 40:1 | Silver Gray Epoxy | 56 | Hollow | Hollow | €3,253.96 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 016390 50HCB Elastomeric Coupling, Shaft Size 80.0 Mm, Rating 4200 Rpm
- REGAL 008327AS64 Hand Tap, 1/4-20 Size, H5 Limit, 4 Flutes, Bottom With Chrome over Nitride
- GRAINGER BULK-RS-S60-263 Roll Silicone 3/16 Inch Thick 5 Feet 60A
- SIOUX CHIEF 645XP2-B
- BUSSMANN ER4X-30J3PR
- VERMONT GAGE 371133540 Set Plug, NoGo, 3/8-20 Un, 3A
- DYNABRADE 72974
- MARTIN SPROCKET CSD36046X45 Drum Pulley, Standard, 36 Inch O.D., 4.5 Inch Max Bore, 46 Inch Face Width, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Shock Protection Blankets
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Winch Bars
- Clamping Kits
- HID Capacitors
- SHARPE VALVES Forged 316L Stainless Steel Gate Valve, Socket Weld
- CONDOR Back Supports With Stay, Spandex, Detachable Knit Elastic
- FALLTECH Full Body Harnesses
- TEMPCO NHL Series Duraband Nozzle Band Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Female Receptacles
- COOPER B-LINE B750 Series Beam Clamps
- MARTIN SPROCKET Dolly Blocks
- WEG Pushbuttons Accessories And Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23AZ05R56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
€2,556.68 /unit


