BALDOR / DODGE 23A15H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Monday, Apr 13
€2,329.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 1/2" |
| Bore Length | 6.62" |
| Case Size | 23 |
| Center Distance | 2.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2.57 hp |
| Hp Rating Output | 2 11/50 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 8.58" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1610 lbf. |
| Rated Torque Output | 1199 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1.438" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 3 3/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 26.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | output type | frame size | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
23A05H18 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | 180 | - | Hollow | €2,292.38 | |
![]() |
23A05H56 | 1.438" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Hollow | 56 | - | Hollow | €2,168.68 | |
![]() |
23A05L14 | 1 1/4" | 5 | Left | 5:1 | Left Solid A | 140 | - | - | €1,704.77 | |
![]() |
23A05L18 | 1 1/4" | 5 | Left | 5:1 | Left Solid A | - | - | - | €1,828.47 | |
![]() |
23A05R14 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | Right Solid B | 140 | - | - | €1,704.77 | |
![]() |
23A05R18 | 1 1/4" | 5 | Right | 5:1 | Right Solid B | 180 | - | - | €1,828.47 | |
![]() |
23A07H14 | 1.438" | 7 | Hollow Bore | 7:1 | Hollow | 140 | - | Hollow | €2,168.68 |
Explore Products
- OSG 1316300208 Spiral Point Tap, M3x0.5 Thread Size, 6 mm Thread Lg, 50 mm Overall Lg, Plug, Right Hand
- APPLETON ELECTRIC GAML271L276I2 Floodlight, Power 70W
- MARTIN SPROCKET 5050 3 3/16 Taper Bushing, 3.188 Inch Bore, 3/4 x 3/8 Inch Key, 5 Inch Length, Cast Iron
- BALDWIN FILTERS B7039 Oil Filter Spin-on
- TSUBAKI HJ Qd Bushing, 5/8 Inchj Size
- YORK 025-35157-000 Vsd Resistor
- SPEARS VALVES 559-212-85AR Swing Joint Outlet Adapter, MAT x FAT, With O Ring, 1-1/2 x 1-1/4 Size, PVC
- VALLEY CRAFT F89322 Construction Hopper, 750 lbs. Load Cap., Green, Logo & HDPE Rub Strips
Explore More
- KEYSHAFT
- Mop Sinks
- Intake Filters and Silencers
- Circuit Testers
- Pump Control Boxes
- Motorized Impellers
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Black, Metric
- KEO Machine Countersinks, 4-Flute, Straight Shank
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- ANVIL AS100KO Series Channels With Knock Out
- VULCAN HART Roll Pin
- BROWNING VF2E 100 Series Standard Duty Two Bolt Flange Mounted Ball Bearings
- SK PROFESSIONAL TOOLS Slotted Screwdrivers
- AMERICAN TORCH TIP Airco Cutting Tips, 195 Style
- BISHOP-WISECARVER DualVee Series Locknut Prevailings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 23A15H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€2,329.88 /unit



