BALDOR / DODGE 20A25H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Monday, Apr 13
€2,082.47 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Bore Length | 5.7" |
| Case Size | 20 |
| Center Distance | 2" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1.11 hp |
| Hp Rating Output | 22/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 25 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Rated Torque Output | 788 lbs.-in. |
| Ratio | 25:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1 1/4" |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 1.59 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20A10L56 | 1" | 10 | Left | 10:1 | 56 | Left Solid A | Green Finish | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10LR14 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 140 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10LR56 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 56 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10R14 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10R56 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 56 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A15H14 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 | |
![]() |
20A15H56 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 50BS17 1 1/8 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.125 Inch Bore, 3.718 Inch Outside Dia. Steel
- VOLKEL 95030 Round Die, Form A HSS JIS B 4451, Rp (BSPP) 3/4 x 14 Size
- BONEHAM DG268.2530 Diamond Groove Drill Bushing, 1/4 Inch Inside Dia, 13/32 Inch Outside Dia
- OSG 1986300 Spiral Flute Tap, M8x1.25 Thread Size, 18 mm Thread Lg, Bright, D5, Plug
- GRAINGER M07090.060.0050 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Low, 50 mm Lg., 4 mm Head Ht., Steel
- GROVE GEAR EL8320211.00 EL-BM832-80-R-180 Worm Reducer, 80:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- BOSTON GEAR ORC2SSTHP18 Clutches and Brake
- MAIN FILTER INC. MF0417012 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Buna Seal, 5.62 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Curtains
- DOT Labels
- Sieve Shakers
- Specialty Micrometers
- Air Filter and Element
- REVCOR Propeller, 20 inch
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- GRAPHIC CONTROLS Chart Recorder Pens
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- VESTIL DRP Series Dunnage Racks
- MI-T-M Adjustable Thermostats
- LENNOX Replacement Kits
- QUICK CABLE MagnaLug Right Elbows, 3/8 Inch Stud Hole
- SANDPIPER Heavy Duty Ball Valve SB1 Air-Operated Double Diaphragm Pumps, Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 20A25H56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€2,082.47 /unit




