BALDOR / DODGE 20A15R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,586.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 2 6/25" |
| Case Size | 20 |
| Center Distance | 2" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.69" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 69/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 23/50 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 5" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 22/25" |
| Nominal Ratio | 15 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.83" |
| Output Style | Right |
| Overhung Load | 1560 lbf. |
| Rated Torque Output | 790 lbs.-in. |
| Ratio | 15:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 1" |
| Shaft Length Output | 2.11" |
| Shaft Output Type | Right Side Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 13/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 23.4 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | frame size | output type | finish | output shaft | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
20A10L56 | 1" | 10 | Left | 10:1 | 56 | Left Solid A | Green Finish | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10LR14 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 140 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10LR56 | 1" | 10 | Left, Right | 10:1 | 56 | Double Solid | - | - | €1,590.44 | |
![]() |
20A10R14 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 140 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A10R56 | 1" | 10 | Right | 10:1 | 56 | Right Solid B | - | - | €1,425.49 | |
![]() |
20A15H14 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 140 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 | |
![]() |
20A15H56 | 1 1/4" | 15 | Hollow Bore | 15:1 | 56 | Hollow | - | Hollow | €1,921.26 |
Explore Products
- REGAL 008291AS74 Spiral Flute Tap, #8-36 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Bottom With Chrome
- SCHNEIDER ELECTRIC XB4AB2 Emergency Switching Off Push Button, 22 mm Size, Red, 1 Nc, 13/4X, Mushroom Head
- FALLTECH 81293DQCL Full Body Harness, Gen Use/Positioning, Vest Harness, Quick-Connect/Quick-Connect, Cam
- FEBCO AIRGAP 2 1/2-3 V 0710200 Air Gap Kit, 2 1/2 To 3 Inch Size
- PARKER 14E01B13GC
- WALTER TOOLS A1163-6.8 5057597 Jobber Drill Carbide 118 Degrees A Grade
- STREN-FLEX EET3-906-3 Web Sling Eye Eye 3 Feet Length 23000 Lb Cap
Explore More
- KEYSHAFT
- Wheelbarrows
- Wrist Supports and Wraps
- Right-To-Know Binders
- Non-Ventilated Roof Curbs
- Modular Drawer Cabinet Accessories
- AKRO-MILS 30255 Akrobins Plastic Storage Bins
- AKRO-MILS 30293 Akrobins Super Size Bins
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- APPROVED VENDOR O-Ring Splicing Kits
- ARCH CUTTING TOOLS Triangle Carbide Inserts
- VESTIL JIB-CB Series Portable Jib Cranes
- TSUBAKI Plain Bore Sprockets, 3 Inch Pitch
- MERIT BRASS X114 Hex Reducing Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 20A15R14WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,586.67 /unit




