BALDOR / DODGE 17Q10LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Get it by Thursday, Apr 9
€1,339.26 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Class | Class 30 |
| Color | Grey |
| Finish | White Epoxy |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 1 67/100 hp |
| Hp Rating Output | 1 12/25 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | Quill |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Material | Iron |
| Max. Rpm | 175 RPM |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 10 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 4.9" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Paint/coating | White |
| Rated Torque Output | 534 lbs.-in. |
| Ratio | 10:1 |
| Seal Type | Single Lip Contact |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | No |
| Thermal Hp Rating | 2 19/25 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | shaft dia. | gear ratio | output style | ratio | finish | frame size | output type | paint/coating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
17Q05H14 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 140 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05H56 | 1" | 5 | Hollow Bore | 5:1 | Green Finish | 56 | Hollow | - | €1,384.25 | |
![]() |
17Q05L14 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 140 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05L56 | 7/8" | 5 | Left | 5:1 | Green Finish | 56 | Left Solid A | - | €1,032.80 | |
![]() |
17Q05LR14 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05LR56 | 7/8" | 5 | Left, Right | 5:1 | - | 56 | Double Solid | - | €1,178.06 | |
![]() |
17Q05R14 | 7/8" | 5 | Right | 5:1 | Green Finish | 140 | Right Solid B | - | €1,032.80 |
Explore Products
- NIBCO 9100350 611 Tee, Cup x Cup x Cup, 1 1/4 x 1 1/4 x 3/8 Inch Size, Wrot
- THYSSENKRUPP MATERIALS CUREC00919 Flat Brass 360 1/4 x 1 Inch 1 feet Length
- GRAND ROCK P5-24SBC Stack Exhaust Miter, 5 Inch Outer Dia. x 24 Inch Size, Chrome
- VULCAN HART 00-960726 Switch, 3.45 Inch Length
- BROWNING N 4 3/8 1075654 Quick Disconnect Bushing, N Bushing, 4.3750 Inch Bore, 10 Inch Flg Od, 8.1400 Inch Ltb
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS BQ2001200C 217762 Qualified Boring Bar, Carbide Tin, 0.198 x 1.198 x 1/4 Shank Dia
- GRAINGER BULK-RS-NHS70-212 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
- QUADRITALIA FLK14 Plinth Side Flange Set, 100 x 400mm, Carbon Steel, Ral 7024 Graphite Gray
Explore More
- KEYSHAFT
- Computer Cabinets
- Colony Counters
- Gas Cylinder Lockouts
- AC Gearmotors
- Bearing Packers
- LOC-LINE Female Npt Valve
- DWYER INSTRUMENTS STC Series Pipe-Mount Bimetal Surface Thermometers
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS100S Series Channels With Long Slots
- WERA TOOLS Ratchet
- MARTIN SPROCKET QD Bushed Type High Torque Sprockets, 20MM Belt Pitch
- GRAINGER Foam Tapes
- ROBERTSHAW S-53 Series Water Valves
- ZSI-FOSTER HWT Insulation And Strut Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17Q10LR56WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
€1,339.26 /unit




