BALDOR / DODGE 17AZ50H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Monday, Apr 13
€2,478.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Bore Length | 5.41" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 0.51 hp |
| Hp Rating Output | 17/50 hp |
| Input Flange | 56C |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 56C Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 50 |
| Output Shaft | Hollow |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Hollow Bore |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 608 lbs.-in. |
| Ratio | 50:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 1" |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 9/10 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- CHAINFLEX CF78-UL-07-03-100 Continuous Flexing Control Cable 14a 300v
- DIXON SLS607 Long Shank, Hose Complete Coupling, NPSM
- PASS AND SEYMOUR TM870-NA Switch, 15A, Single Pole
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20104393-30 Conveyor Belt 2 ply 100 PVC Black 30 Inch Width
- DURHAM MANUFACTURING 1304-95 Revolving Storage Bin, Size 34 Inch, 4 Shelf
- DBI-SALA 1231203 Lanyard Web 3 Choker, 9502116 Ends
- EATON XTAE170G00C070 Electronic Motor Starter, 170 A, 415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz, G Frame, 90 mm, 50-70 A
- MILTON-INDUSTRIES 2780-3LH Leader Hose, 1/2 Inch X 3ft
Explore More
- KEYSHAFT
- Fan and Limit Controls
- American Glass and Ceramic Fuses
- Door Knob Wall Guards
- Strip Heaters
- Clamping Kit Accessories
- REVCOR Propeller, 20 inch
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Inch
- IRONCLAD Cold Condition Waterproof Gloves
- KUSHLAN PRODUCTS Food Grade Mixers
- KIPP K0250 Mushroom Knob, Stainless Steel
- MARSHALLTOWN Concrete Floats
- SMC VALVES Manifold Block Assembly
- AMERICAN TORCH TIP Harris Heating Tips, MPH-HD Style
- NORTON ABRASIVES 32A AO Toolroom Wheels, Type 07
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ50H56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,478.89 /unit

