BALDOR / DODGE 17AZ07LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,154.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Base To Output Center Height | 1.99" |
| Case Size | 17 |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Center To End Of Shaft Distance | 4.31" |
| Color | White |
| Finish | White Epoxy |
| Gearbox Component Type | Gearbox |
| Housing Material | Cast Iron |
| Hp Rating Input | 2 3/50 hp |
| Hp Rating Output | 1 22/25 hp |
| Input Flange | 140TC |
| Input Style | 3 Piece Coupled |
| Lubrication Type | PAG, Standard Temperature |
| Motor Compatibility | NEMA Motor, 140TC Frame |
| Mounting Bolt Pattern Length | 4.19" |
| Mounting Bolt Pattern Width | 2 3/4" |
| Nominal Ratio | 7 |
| Output Shaft Center To Input Motor Mounting Face Distance | 7.73" |
| Output Style | Left, Right |
| Overhung Load | 1190 lbf. |
| Rated Torque Output | 500 lbs.-in. |
| Ratio | 7:1 |
| Seal Type | Two Piece Harsh Duty |
| Shaft Dia. | 7/8" |
| Shaft Length Output | 1.74" |
| Shaft Output Type | Double Solid |
| Suitable For Washdown | Yes |
| Thermal Hp Rating | 3 21/50 hp |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | shaft dia. | gear ratio | output style | finish | ratio | frame size | output type | center distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 17AZ05H56 | 1" | - | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 5:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ07H56 | 1" | 7 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 7:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ10H56 | 1" | 10 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 10:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ15R56 | 7/8" | 15 | Right | Silver Gray Epoxy | 15:1 | 56 | Right Solid B | 1 3/4" | €1,937.19 | |
| 17AZ20H56 | 1" | 20 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 20:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ30H56 | 1" | 30 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 30:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 | |
| 17AZ50H56 | 1" | 50 | Hollow Bore | Silver Gray Epoxy | 50:1 | 56 | Hollow | 1 3/4" | €2,478.89 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 566835100 Support Plate Assembly/Less Coil
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL2320AR Angled Receptacle, 20A, 250VAC, 2-Pole, 3-Wire Grounding
- ANSELL 11-600-10B
- EATON 10250T563C63 Pushbutton, 30.5 Mm, Two-Position, Side-Lighted, Red Actuator, 120 Vac Light
- SUPCO WH418ZRC
- ANVIL 0500548771 10 Welded Galvanized With End
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GFR025Q-10 221921 Groove Tool, Solid Carbide, 0.0255 Groove, 1/4 Shank Dia
- SANDPIPER 196.021.110 Chamber
Explore More
- KEYSHAFT
- General Hand Tool Kits
- Masonry Trowels and Tuck Pointers
- Electric Shear Accessories
- Flexible Impeller Pedestal Pumps
- Door Locks
- CASH VALVE Type D-53 Control Valves
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- OETIKER HIP 1000 Series Hand Installation Pincers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- ELECTROMARK Repair Tags
- WESTWARD Rotors
- PLAST-O-MATIC MBV Series Manual Ball Valves, CPVC, Socket Connection
- COUNCIL TOOL Dayton Pattern Miners Axes
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL Extra Heavy Duty Receptacles, Specification Grade, 20A
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
BALDOR / DODGE 17AZ07LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
€2,154.63 /unit

