FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer |
| End Configuration Size | 1" x 3/4" |
| End Configuration Type | Weld End x Weld End |
| Finish | Polished |
| Grade | Grade 316L |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Straight |
| Special Properties | Polished |
| Tube O.d. | 1" x 3/4" |
| Wall Thickness | 0.065" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Grade | Tube O.d. | Connection Type | Material | Shape | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B32W-G300200P | Grade 304 | - | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €59.57 | |
| B32W-R200150P | Grade 316L | 2" x 1 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €29.16 | |
| B32W-R250200P | Grade 316L | 2 1/2" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €35.37 | |
| B32W-R300200P | Grade 316L | 3" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €67.74 | |
| B32W-R300250P | Grade 316L | 3" x 2 1/2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €46.20 | |
| B32W-R400200P | Grade 316L | 4" x 2" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €130.23 | |
| B32W-R400300P | Grade 316L | 4" x 3" | Weld x Weld | Stainless Steel | Straight | Polished | €78.58 |
Explore Products
- STAFFORD MFG 1L210 Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 2-5/8 Inch Bore, Steel
- TB WOODS 3V8010 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 3V Type Belt, 8 inch Datum Dia., 8 inch Pitch Dia.
- LEESON 048A11T2022 48A11T2022E / X028 General Purpose Farm Duty Motor, 0.33 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115/230V, 1200 RPM
- BALDOR / DODGE 229031 24X51 Crown Drum XT50 1/2 Herringbone Lagging
- VERMONT GAGE 141184420 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.8442 Inch Size
- QA1 NFR4 Female Rod End Nylon/ptfe Right-hand 1/4-28
- MAIN FILTER INC. MF0588577 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 16.77 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Push-Pullers
- Pneumatic Check Valves
- Wire Shelving Accessories
- Building Automation Control Accessories
- Pneumatic Clamps
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x FPT
- CONDOR High Visibility Lime Palm Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- BRADY 3430 Series, Number Label
- CONDOR Plastic, Safety Sign, 7 Inch Width
- MARTIN SPROCKET P2 Series MST Bushings
- SMC VALVES Mlgc Series Fine Lock Cylinder With Guide
- SPEEDAIRE Mufflers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B32W-R10075P Eccentric Reducer, 1 x 3/4 Inch Dia., 316L Stainless Steel
€28.19 /unit

