FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Concentric Reducer |
| Connection Size | 1" x 3/4" |
| Connection Type | Clamp x Clamp |
| End Configuration Size | 1" x 3/4" |
| End Configuration Size | Sanitary Clamp End x Sanitary Clamp End |
| Fitting Type | Concentric Reducer |
| Grade | Grade 316L |
| Length | 2" |
| Material | Stainless Steel |
| Mfr. Series | B3114MP Series |
| Orientation | Straight |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Grade | Finish | Connection Size | Wall Thickness | Material | Orientation | Fitting Type | Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
B3114MP-G200150 | Grade 304 | - | 2" x 1 1/2" | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €107.87 | |
![]() |
B3114MP-R250200 | Grade 316L | - | - | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €85.24 | |
![]() |
B3115F-G300200 | Grade 304 | - | 3" x 2" | - | Stainless Steel | - | Concentric Reducer | - | €250.39 | |
![]() |
B31W-G250200P | Grade 304 | Polished | 2 1/2" x 2" | - | Stainless Steel | Straight | Concentric Reducer | - | €31.33 | |
![]() |
B31W-R250200P | Grade 316L | Polished | 2 1/2" x 2" | 0.065" | Stainless Steel | Straight | Concentric Reducer | - | €31.19 | |
![]() |
B31W-R15075U | Grade 316L | Unpolished | - | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €28.75 | |
![]() |
B3114MP-G400150 | Grade 304 | - | 4" x 1 1/2" | - | Stainless Steel | Straight | - | - | €184.71 |
Explore Products
- HUBBELL PREMISE WIRING HI610AE Patch Cord Hi Impact Cat6 10Ft Black
- EATON 10250T823CG Heavy-Duty Pushbutton, 30.5 Mm, Clear, Chrome Bezel, 2No-2Nc, 48 Vac/Vdc Light Unit
- REGAL 027828AS Hand Tap, M33 x 3.5 Size, D9 Limit, 4 Flutes, Bottom, Metric, Bright
- MJ MAY 461V-A-0204 Roll Stock, 4 Feet Length, 2 Inch Wide, 0.005 Inch Thickness
- ARCH CUTTING TOOLS E2000-20 Boring Bar
- APOLLO VALVES 10066381 Coupling, Copper, Sd, 1-1/2 X 3/4 Inch
- GRAINGER ZUSAE2X5 O-Ring, 5 mm Inside Dia, 9 mm Outside Dia, Black
- ANSELL 78-150 Winter Glove Liner White Universal Pr
Explore More
- KEYSHAFT
- Sockets
- Ceramic Magnets
- Thickness Gages
- Cylinder Hand Trucks
- Gears
- PEWAG Chain Sling, Grade 100
- UVEX BY HONEYWELL A700 Series Lightweight Wraparound Safety Glasses
- DWYER INSTRUMENTS SFI-100 Series Midwest Sight Flow Indicators
- DYNABRADE Quick Coupler Body
- METRO Super Erecta Stem Caster, 5 Inch, Polyurethane
- AUTOQUIP Hydraulic Pallet Tilter
- ENCORE Stretch Wrap Dispensers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON B3114MP-R10075 Clamp Concentric Reducer, 316L Stainless Steel, 1 x 3/4 Inch Tube O.D.
€55.81 /unit




