FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Gasket |
| Color | Translucent, Black |
| Color Code | None |
| Material | PTFE Encapsulated FKM A |
| Max. Operating Pressure | 125 psi |
| Max. Temp. | 200°F |
| Maximum Operating Pressure | 125 psi |
| Product Datasheet | dixon-100-g-tes.pdf |
| Size | 3/4" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 3.51 |
| Ship length (cm) | 3.51 |
| Ship width (cm) | 0.56 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Color | Outside Dia. | Inside Dia. | Thickness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
100-G-TES | Translucent, Red | 1 9/16" | 1 1/16" | 1/4" | €44.99 | |
![]() |
300-G-TES | Translucent, Red | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €69.99 | |
![]() |
150-G-TEV | Translucent, Black | 2 3/16" | 1 5/8" | 1/4" | €75.80 | |
![]() |
200-G-TEV | Translucent, Black | 2 5/8" | 2" | 1/4" | €77.88 | |
![]() |
250-G-TES | Translucent, Red | 3 1/8" | 2 3/8" | 1/4" | €61.46 | |
![]() |
300-G-TEV | Translucent, Black | 3 23/32" | 3" | 1/4" | €107.34 | |
![]() |
100-G-TEV | Translucent, Black | 1 9/16" | 1 1/16" | 1/4" | €64.15 |
Explore Products
- NIBCO RG10230PN M2000 Metering Station, PN16
- WESTWARD 53YT39 Socket, Alloy Steel, 7/16 Inch Socket, 3/8 Inch Drive
- APPLETON ELECTRIC BB250
- PETERSEN PRODUCTS 936-1000-1060 Pressure Gauge, 1/4 Inch Quick Connect, 0 - 60 Psig
- EATON 10250T2413 Pushbutton, 30.5 Mm, Heavy-Duty, Cam 3, Flush, Black Actuator, Vertical Mounting
- STREN-FLEX EET3-902-18 Web Sling Eye Eye 18 Feet Length 8200 Lb Cap
- MARTIN SPROCKET BLK1150MM Combination Wrench, Metric, 50mm, Industrial Black, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rooms and Components
- Stainless Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Wheel Risers
- ID Card Printers
- Cobalt End Mills
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, FNPT
- PS DOORS Safemezz Vertical Gates
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange/Green
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- BRADY Pipe Marker, Hot
- DAYTON DC Permanent Magnet Motors
- APPROVED VENDOR Structural Pipe Fitting
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 7/8-9 Unc
- BALDWIN ESTATE Crystal Knobs With Traditional Round Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 75-G-TEV FKM Gasket, 3/4 Inch Size, PTFE Encapsulated
€64.30 /unit


