FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Coupler Body |
| Connection Size | 3/4" x 3/4" |
| Connection Type | Quick Disconnect x BSPP |
| Finish | Trivalent Chrome Plated |
| Fitting Type | Coupler |
| Gender | Female |
| Hex Size | 1 5/16" |
| Length | 3.23" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.86" |
| Pressure Rating | 4000 psi |
| Product Datasheet | dixon-8kf8.pdf |
| Temperature Rating | -40°F to +250°F |
| Thread Size | 3/4"-14 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.43 |
| Ship height (cm) | 8.2 |
| Ship length (cm) | 4.72 |
| Ship width (cm) | 4.72 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Connection Type | Material | Outside Dia. | Finish | Temp. Range | Body Size | Thread Type | Burst Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
8KF8 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €126.16 | |
![]() |
3KF3 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €44.05 | |
![]() |
4KF4 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €43.49 | |
![]() |
6KF6 | Quick Disconnect x NPTF | Steel | - | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €85.50 | |
![]() |
4KOF4 | Quick Disconnect x ORB | Steel | - | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €49.17 | |
![]() |
10KBF10 | Quick Disconnect x BSPP | Steel | 2 19/25" | Trivalent Chrome Plated | - | - | - | - | €252.96 | |
![]() |
12KBF12 | - | Steel | - | - | -40°F to +250°F | 1 1/2" | Female BSPP | 12600 psi | €429.66 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC EDS175R1A Tumbler Switch
- WATTS WP110009
- BUSSMANN 6SRF1000 Specialty Fuse, 6A
- MAXCORE TE2KS6MO.75-PO Elbow, 6Mo Stainless Steel, Orbital Weld X Orbital Weld, 3/4 Inch X 3/4 Inch Tube Od
- EATON P3BHFW3100VGN Circuit Breaker Plug-In Unit, Vertical Hanger, 3P, Class H, 240 VAC, 100A, HFW Frame
- APPROVED VENDOR TG1107 430430 Water Heater Element
- ONSRUD 83-305AlTiN Routing End Mill Up Spiral 1/8 1/4 2
- ALVORD POLK NAS897-A-0.3815-S Chucking Reamer, 0.3815 Inch Dia., Straight Flute, HSS
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdriver Sets
- Refrigerant Evacuation Pumps
- Galvanized Pipe
- Carpet/Rug/Mat Accessories
- Loupes
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- LOC-LINE 90 Degree Spray Bar Nozzles
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, Vented
- ANVIL ASDAKCLAMP Series Dakota Rigid IPS Smart Clamps
- STA-KON Pipe Straps
- EATON Molded Case Circuit Breaker Handle Mechanisms
- EATON SVX Series Adjustable Frequency Drives, FR8
- BALDOR / DODGE Split Tire, 20HSB, Elastomeric Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
DIXON 6KBF6 ISO-A Coupler, Steel, 3/4 Inch BSPP
€85.09 /unit



